måndag 19 januari
Vardag igen...
Kraschlandade in i vardagen. Rivstart på jobbet med massor att göra men faktiskt riktigt kul. Om man har jobbet i behåll, vi varlsar folk som alla andra, spanar jag ut mot en hektiskt vår.
Jag ska försöka fixa en rapport från unghundsträffen under veckan. Hann helt enkelt inte förra veckan. Kan i alla fall konstatera att alla unghundar skötte sig med bravur.
Har varit en sväng upp till Conovers och hälsat på. Stannade oplanerat kvar över natten och bevistade en kurs med Bengt Rödseth. Har haft en hel del kritiska funderingar efter att läst en del på forum om hans tankegångar. Fick lite andra perspektiv när jag hörde honom i verkligheten men köper inte allt. Grundtanken tycker jag om, att inte låta hunden styra vardagen och att behandla hunden för vad den är dvs en hund och inte en människa. Att inte dra upp dem i förväntan vare sig i vardagen eller under träning. Sen är det upp till var och en hur man vill ha hund. Alltid intresant att lyssna på andra och visst får man sina aha upplevelser och blir pinsamt medveten om hur mycket man slarvar....
Må gott i januarikylan!
Permalänk för "Vardag igen..."
Använd denna URL för att länka direkt till detta inlägg:
http://www.snabber.se/web/tisslabo/blogg.asp?permLnk=11998
söndag 4 januari
Lite bilder från vinterpromenad


Äldst och yngst poserar i snön


Mor och dotter

Permalänk för "Lite bilder från vinterpromenad"
Använd denna URL för att länka direkt till detta inlägg:
http://www.snabber.se/web/tisslabo/blogg.asp?permLnk=1449
söndag 4 januari
Härliga vinterdagar
2009 inleds i alla fall med underbart vinterväder. Härligt. Hundarna och jag har sysselsatt oss med träning och långa promenader.
Igår var Camilla och Peder här för lite samträning. Vi körde unghundarna först. Ganska svåra bumpermarkeringar med dolda nedslag varvat med linjetag. Både Tuffa och Pila ligger kvar bra och jagar för sina markeringar. Oerfarenheten gör att de blir lite stora i marken ibland men de går jobbar bra och hittar sina apporter. De fick sluta med ett sök med vilt. Bra näsor och bra tempo men lite viltovana. De har snabba och spontana upptag men lägger ibland ned viltet efter ett par meter för att undersöka det. Sedan tar de upp och kommer in med det direkt. Slarv av mig och Peder att låta det gå så långt mellan gångerna.
Vinna, Tissla och Fixa fick samma träning fast svårare markeringar. Jag gjorde även en markering på andra sidan ett dirigeringsområde. Skickade hundarna mot markeringen, stoppade vid dirigeringen och bad dem leta. Efter den apporten kommit in skickade jag på markeringen. Det funkade bra men nog märks det att ingen av dem är i storform just nu.
Camilla gjorde tappra försök att filma men vi behöver nog öva oss lite på kameran innan jag kan sätta in något på hemsidan. Kombinationen minusgrader/ny kamera är inte det lättaste.
Permalänk för "Härliga vinterdagar"
Använd denna URL för att länka direkt till detta inlägg:
http://www.snabber.se/web/tisslabo/blogg.asp?permLnk=1440