måndag 28 september
Pila debuterar i ÖKL
Så har Pila gjort debut i ÖKL på B-prov. Vi startade på det vackra Ornöprovet för domare Åke Liedgren. Pila gjorde ett fint prov och belönades med ett första pris. Vad glad jag blev! Lilla Pila har vuxit upp till en synnerligen behaglig tik som anstränger sig för att göra sitt bästa. Kritiken löd:
"En tik som besitter alla de egenskaper en retriever skall ha. Arbetar sig igenom hela prövningen på ett förtjänstfullt sätt"
Mamma Tissla startade för samma domare på lördagen i Växjö. Ett bra markerings och dirigeringsarbete genomfördes men på söket letade Tissla efter änder istället för tygpåsar. Söket blev därför alldeles för ineffektivt för klassen och vi erhöll ett tredje pris.
Det roligaste av allt är ändå att jag äntligen tror mig hittat tillbaka till det roliga med att starta hund. Jag har haft två roliga dagar med mina hundar och även om Tisslas arbete kunde varit bättre är jag ändå väldigt glad och stolt över min egen attityd när jag förde hund.
Vill även passa på att gratulera min syster som fick ett andra pris i ÖKL på Brunnsholmsprovet.
Jag har nu bestämt mig för att använda Tar, Lakedown Tarw Du, till Tissla. Tror det kan bli hur bra som helst! Mer information hittar ni under fliken uppfödning.
Permalänk för "Pila debuterar i ÖKL"
Använd denna URL för att länka direkt till detta inlägg:
http://www.snabber.se/web/tisslabo/blogg.asp?permLnk=92821
måndag 14 september
Lite sammanfattning
Just nu ägnas den största tiden åt jobb och andjakter. Vi är på jakt en dag i veckan med eftersök efterföljande dag. "Tyvärr" mitt i arbetsveckan så det gäller att jobba ikapp sig och lite till de övriga arbetsförda dagarna. Tissla sliter som vanligt som en varg. Hon sparar inte mycket på sig den hunden. Ljuvlig att se "in action". Hennes dotter Pila är riktigt duktig och sliter även hon om än lite mer oerfaret. Ska spara lite mer på henne så hon inte lär sig busjaga för mycket. Kanske vill ha henne lite mer som provhund än vad jag haft Tissla. Det är bara att konstatera att får de jaga som attan är det svårt att få det att gå ihop med proven. Visst går det men jag har inte tiden och inspirationen att träna så mycket som skulle behövas för det.
Roligt besked var att Tisslas tilltänkta partner är Optigen normal/clear. Det innebär att Tisslas valpar alla kommer att blir heriditärt fria. Jag Optigentestade Tissla utan Labbeklubbens remiss så hennes normal/clear resultat är inte reggat hos SKK. Jag ska se om det går att få det reggat i efterhand eller om jag måste testa om henne. Krångligt och dyrt känns det men bättre än om alla valpar skulle behöva testas i framtiden.
Just nu lutar det mot att jag använder Tar till Tissla. Ska sätta in lite nya kort på valpsidan så snart jag hinner.
Peder och Tuffa har varit iväg och startat igen. Ett tredjepris blev det denna gång. Söket behöver finslipas lite till i övrigt får hon väldigt fin kritik. Framför allt för att hon är så lugn i passivitet, är mycket följsam men ändå har fin fart och stil när hon arbetar.
När poletten med söket trillar ned så kommer nog högre valör på priset som ett brev på posten. Jag är stolt och glad över att ni startar era hundar!
I ett anfall av övermod har jag anmält Pila till öppenklass. Hon är nog inte riktigt färdig för de högsta valörerna men hennes matte som är väldigt dålig på provsituationer behöver lite mer provstarter. Mamma Tissla kom inte med på ett av de två prov hon är anmäld till så vi får hoppas på det sista.
Permalänk för "Lite sammanfattning"
Använd denna URL för att länka direkt till detta inlägg:
http://www.snabber.se/web/tisslabo/blogg.asp?permLnk=91429